Rehber: Windows Kullanıcı Adını Değiştirme

Bu işlem C:Users kısmındaki adı değiştirecektir. Bu klasör isminin bilhassa Türkçe karakter bulundurması bazı uygulama/oyunların açılmamasına sebep olabilir. Nedir bu Türkçe karakterler? İ, ı, Ö, ö, Ü, ü, Ş, ş, Ç, ç, ğ, Ğ bu şekilde bir mesele yaşıyorsanız aşağıdaki şekilde değiştirilebilir.

Ilkin ne olur ne olmaz bir sistem geri yükleme noktası oluşturun. Oldukça rahat bir işlem. Aşağıdaki yolu takip edin:

Bu bilgisayara sağ tıklayın > Özellikler > Gelişmiş sistem ayarları > Sistem koruması

Görselde işaretli yerden bir sistem geri yükleme noktası oluşturun.

Eki Görüntüle 919797

Gelelim kullanıcı klasörünün adını değiştirmeye. Ilk olarak benim şimdiki kullanıcı adıma bakalım:

Eki Görüntüle 919799

Kendisi şu an adım soyadım, bora dere. Şimdi, ilk olarak bir yönetici hesabı oluşturmamız lazım. CMD’yi yönetici olarak başlatıp net Administrator /active:yes komutunu giriyoruz. Başarı göstermiş olduğunda şöyleki bir netice verecektir:

Eki Görüntüle 919800

Sonrasında sol alttaki Windows simgesinden başlangıç menüsünü açın. Hesabınıza tıklayıp oturumu kapat seçeneğini seçin. Bilgisayarınız açıldığında sol alttaki hesaplardan yönetici hesabını (administrator) seçip giriş yapın. Windows bu hesap için ayarlamaları yapmış olacaktır, bu işlemlerin bitmesini bekleyin. Bilgisayarınız açıldığında sol alttaki Windows simgesine sağ tıklayın ve bilgisayar yönetimi seçeneğini seçin. Mahalli kullanıcılar ve gruplar seçeneğine tıklayın. Orada da kullanıcılar kısmına erişince C:Users altındaki klasörü bulun. Sağ tıklayıp tekrardan adlandırın. Ben örneğin adım ve soyadım arasındaki boşluğu sildim.

Eki Görüntüle 919802

Sonrasında C:Kullanıcılar klasörüne gidip buradan da demin yaptığım değişikliğin aynısını yapıyorum. Bu da benim için, ad ve soyadımın arasındaki boşluğu silmek.

Eki Görüntüle 919803

Bundan sonraki adım kayıt defterinde düzenlemeler yapmak. Bunun için Windows + R kombinasyonunu kullanıp oluşturulan pencereye Regedit yazıp enter tuşuna basıyoruz. Sonrasında aşağıdaki yolu izliyoruz:

HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Windows NT > CurrentVersion > ProfileList

Burada birkaç tane anahtar bulunduğunu görmüş olacaksınız. Hepsinde de ProfileImagePath girdisi bulunacaktır fakat bir tek birisi C:UsersKullanıcıAdı kısmına işaret edecektir. Onu bulup önceki adımlarda yaptığımız kullanıcı adıyla aynı hale getiriyoruz.

Eki Görüntüle 919804

Sonrasında yönetici hesabından çıkış yapıyoruz, tıpkı en başta aslolan hesabımızdan çıkış yaptığımız benzer biçimde. Hesap seçme kısmında kullanıcı adını değiştirdiğimiz hesabımıza giriyoruz. Şimdi bakalım kullanıcı adımız değişmiş mi, ad soyadımın arasındaki boşluk gitmiş mi:

Eki Görüntüle 919808

Netice pozitif yönde. Mevzu ümit ederim işinize yaramıştır :) sonrasında isterseniz yönetici hesabını silebilirsiniz. Bunun için CMD’yi yönetici olarak çalıştırıp net user Administrator /active:no komutunu girebilirsiniz.