Rehber: Windows 10 gelişmiş performans arttırma

İlk ilk olarak bununla ilgili forumda birçok mevzu ve birçok sorulan sorular var. Ben bu bilgilerin, söylenilen şeylerin hepsini harmanlayıp tek bir rehber mevzu haline getirme sonucu aldım ümit ederim hepimiz için yaralı olur.

1. – Ilk olarak gereksiz hizmetlerden arındırılmış hafifçe, rahat bir kullanım elde eden @OgnitorenKs hocamın düzenlemiş olduğu Windows 10 ISO’sunu kurmamız lazım. Buradan bakabilirsiniz
1.5 – Ben format atmayacağım ISO’ya da güvenmiyorum diyenler normal olarak çıkacaktır (ISO’yu kurmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum) Gereksiz Hizmetler burada ki tüm adımları uygulamanız lazım ki gereksiz hizmetler kapalı kalmış olarak performans bakımından bir problem çekmeyin.
2. – ISO’yu kurmanızla beraber birçok gereksiz şey dönem dışı kaldı ve yapılacak ince ayarlar kaldı bir tek. Aygıt yöneticisine girerek sistem aygıtlarını bularak “yüksek duyarlıklı süreölçeri” dönem dışı bırakıyoruz bu oyunlarda ki aldığınız verimi ve performansı arttıracaktır.
3. – CPU Unpark programını indirmemiz gerekiyor bu programın önemi ve emek harcama şeklinden bahsedeyim. Diyelim işlemcinizin çekirdek sayısı 10 Windows bu 10 çekirdeğin hepsini hiçbir süre kullanmaz bunlar uyku modunda bekler. Core parking Index’i 100%‘e ayarlayıp, unpark all peşinden apply dedikten sonrasında programı kapatıyoruz.
4. – MSİ Utility v3 bu programın indiriyoruz programın özelliklerinden anlatmak gerekirse ekran kartınızın tam verimde kullandırmanızı elde eden bir program. Yapacağınız ayarlar ekran kartınızı bulup yanında ki tik etken degilse aktifleştirip High’e çekmek bunu internetiniz içinde yapabilirsiniz Realtek LAN diye görünüyor bende bundan sebep high seviyesine çektim. – Program Görünümü –
5. – Düşük bir hafıza donanımına sahipseniz 4 GB- 8 GB RAM seviyelerine devamlı arka planda bir şeyler emek harcayarak RAM tüketiminizi fazlasıyla kullanarak maalesef sisteminizin yavaşlamasına yol açıyor bununla ilgili fazlaca güzel bir program var aslına bakarsak Mem Reduct programı. Bu arka planda ki uygulamaları kapatarak raminizi hafifleterek daha iyi bir RAM kullanımı sağlıyor. Ben indirme linki bırakmak istemedim aslolan sitesine bağlanım sağlayamadım maalesef sizin indirmeniz daha sıhhatli olacaktır.
6. – Timer Resolution bu program sizin input lag seviyenizi azaltarak mouse-klavye tepkime sürelerinizi en aşagı çekiyor bu FPS oyunları için fazlaca güzel bir şey aslına bakarsak kullanmanızı tavsiye ediyorum. (uzun süredir Valorant’ta kullanıyorum bir problem çıkarmadı)

Şimdi mühim birkaç regedit ayarları yapacağız birkaçı forumdan gördüklerim bazıları da yabancı kaynaklardan gördüğüm ayarlar bu tarz şeyleri da uygulamanızı tavsiye ediyorum.

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionMultimediaSystemProfile yolundaki networkthrottlingındex kaydını ffffffff olarak değiştiriyoruz. Böylece, Windows'un ağ bant genişliğine koyduğu limiti kaldırıyoruz.

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionMultimediaSystemProfile yolundaki networkthrottlingındex kaydını ffffffff olarak değiştiriyoruz. Böylece, Windows'un ağ bant genişliğine koyduğu limiti kaldırıyoruz.

[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftPolicyManagerdefaultApplicationManagementAllowGameDVR]
"Value"="00000000"

[HKEY_CURRENT_USERSystemGameConfigStore]
"Gamedvr_enabled"="0"
"Gamedvr_fsebehavior"=dword: 00000002.
"Gamedvr_fsebehaviormode"=dword: 00000002.

[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindowsGameDVR]
"Allowgamedvr"="0"

[HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionGameDVR]
"Appcaptureenabled"=dword: 00000000

Oyunlarda takılmaya ve düşük FPS'ye niçin olduğu malum tam ekran optimizasyonları, gamedvr ve Gamebar'ı dönem dışı bırakır. Ek olarak bir çok oyun çökmesini düzeltir.

[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionMultimediaSystemProfile]
"Systemresponsiveness"=dword: 0000000A.
"Networkthrottlingındex"="fffffff"
Sistem cevap verme hızını ve ağ hızını artırır.

Her şeyi harmanlayıp tek bir rehber haline getirmek istedim ben bayağı yararını görüyorum her insanın de görmesi için söylediğim şeklinde tek bir mevzu haline getirip her insanın faydalanmasını istedim ümit ederim her insanın işine yarar geri dönüşlerinizi umuyorum.