Rehber: Tüm Windows hizmetlerinin anlamları

Windows 10 Home içindeki hizmetlerin anlamlarını, ne işe yaradıklarını, hangilerin dönem dışı bırakılması icap ettiğini anlatacağım. Hizmetlerin sıralaması rastgele yapılmıştır. Tüm hizmetler eklenmedi, dört gözle beklenen yada otomatik çalışan hizmetler eklendi.

 • Windows Anında İletme Bildirimleri Kullanıcı Hizmeti

Windows’un bildirimler yerini yönetir. Bu hizmeti kapatırsanız bildirimler yeri muntazam çalışmayacaktır. Kapatacağınız vakit erişim engeli alırsınız yüksek olasılık.

 • Bağlı Cihazlar Platformu Kullanıcı Hizmeti

Bluetooth klavyeler, fareler için mühim bir hizmettir. Eğer Bluetooth fare, klavye yada Bluetooth desteklenleyen bir aygıt kullanıyorsanız dönem dışı bırakmayın. Bluetooth ile ilgili bir şey kullanmadığınız halde hizmeti dönem dışı bıraktığınız vakit klavyenin multi medya tuşları çalışmayabilir.Mesela Print Screen tuşuna basıp ekran görüntüsü aldınız ve kopyaladınız. Bu hizmet kapalı olduğu vakit örnek olarak: Paint’e yapıştıramazsınız. Pano geçmişi falan da doğru çalıştırmaz.Windows Defender’ın bir parçasıdır ve cihazın güvenlik durumunu denetim eder / gösterir. Bu hizmet kapalı olduğu vakit Windows Defender’ın “bir bakışta güvenlik” yeri çalışmayabilir, boş olarak gözükebilir.

 • Windows Yönetim Yardımcıları

Bu hizmeti kapattığınız vakit Windows ve Windows uygulamaları, bir çok ayarlar muntazam çalışmayacaktır. Bizzat kendim denedim. Kapatılmasını önermem.

 • Microsoft Defender Virüsten Koruma Hizmeti

Windows Defender’ın bir hizmetidir ve cihazınızı virüslere karşı korumaya çalışır. Açık kalması önerilir.

 • Microsoft Defender Virüsten Koruma Ağ İnceleme Hizmeti

Ağ protokollerindeki malum ve yeni bulunan güvenlik açıklarını hedefleyen yetkisiz erişim denemelerine karşı korunmaya destek sağlar. Açık kalması önerilir.

 • Windows Bağlantı Yöneticisi

Ağ bağlantısını otomatikman bağlanmayı/bağlantıyı kesme kararları verir. Muntazam bir Windows deneyimi için açık kalması önerilir.

 • Orchestrator Hizmeti’ni Güncelleştir

Windows Update’e bağlı olan ve Windows Update başarıyla yapılabilmesi için fazlaca mühim bir hizmettir. Windows Update yaparken açık kalması önerilir. Kendiniz manuel olarak kapatabilirsiniz.Bu hizmeti durdurursanız oturuma bağlanma problemi yaşayabilirsiniz ve bazı uygulamalar doğru çalışmayabilir. Açık kalması önerilir.Kesinlikle açık bırakılması önerilir, dönem dışı bıraktığınız vakit arama yeri çalışmayabilir. Bunu kendim yaşadım. Arka plan işlemleri açısından mühim bir hizmet.

 • Sistem Etkinlikleri Aracısı

Vakit Aracısı adlı hizmet ile aynı mantığa haiz bir hizmet ve kesinlikle açık bırakılması önerilir. Aynı şekilde bu hizmeti dönem dışı bırakırsanız arama yeri çalışmayabilir.Bu hizmeti daha kolay anlatılması açısından Windows’un arama yerine “geçici dosyaları sil” yazdığınız vakit disk bakım yerine atıyor. Bu hizmet kapalı olduğu vakit orası çalışmaz. Hizmetin açık kalıp kalmaması kullanıcının isteğine bağlı.Uygulama modeli için lüzumlu altyapı desteğini sağlar. Açık kalması önerilir.

 • System Guard Emek verme Zamanı İzleyicisi Aracısı

Windows Defender hizmeti şeklinde güvenlik hizmeti sayılabilir. Windows platformunun bütünlüğününü izler ve onaylar. Açık kalması önerilir.

 • Sistem Vaka Bildirim Hizmeti

Sistem vakalarını bildirir, vaka görüntüleyicisi’ne kaydeder. Açık kalması önerilir.

 • Windows Güvenliği Hizmeti

Windows Defender’in bağlı olduğu Windows güvenliği hizmeti. Açık kalması önerilir güvenlik açısından.Bazı sistem uygulamaları yada güncelleme icra eden uygulamalar vazife zamanlayıcı kullanır, her gün bir şeyleri denetlemesi için. Bazı sistem hizmetleri falan içinde bulunur. Kesinlikle açık kalması önerilir.

 • Güvenlik Hesapları Yöneticisi

Öteki hizmetlerin doğru şekilde başlamamasına niçin olabilir. Bu hizmet kesinlikle açık kalması önerilir. Aslına bakarsanız bu hizmeti elle kapatamazsınız. Regedit ile kapatmayı deneyebilirsiniz sadece önerilmez!

 • Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC)

Birçok hizmete bağlıdır, sistem için fazlaca mühim ve açık kalması ihtiyaç duyulan bir hizmettir. Bu hizmet durdurulur yada dönem dışı bırakılırsa, COM yada DCOM’u kullanan programlar muntazam çalışmaz.

 • RPC Bitiş Noktası Eşleştiricisi

Bu hizmeti kesinlikle açık bırakmanız önerilir. Bu hizmet durdurulur yada dönem dışı bırakılırsa, Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC) hizmetlerini kullanan programlar muntazam çalışmaz.

 • Kullanıcı Profili Hizmeti

Ilk olarak, bu hizmeti kesinlikle dönem dışı bırakmayın. Bu hizmeti eğer dönem dışı bırakırsanız başarıyla oturum açamayabilirsiniz, Windows hesabınıza giremeyebilirsiniz.Güç ilkesini ve güç ilkesi bildirim dağıtımını yönetir. Açık kalması önerilir, varsayılan olarak kapatılamaz.

 • Ağ Depo Arabirimi Hizmeti

Bu hizmeti durdurmak ağ bağlantısının kaybedilmesine niçin olur. Ağ bağlantısı için Kesinlikle açık kalması önerilir.Bu hizmet durdurulursa, yapılandırma detayları kullanılamayabilir. Ağ bilgisi, Ağ konumu tanıma, ağ bağlanılması açısından açık kalması önerilir.Bilgisayarın bağlandığı ağları tanımlar. Açık kalması önerilir.

 • Ağ Bağlantısı Aracısı

Windows Mağaza uygulamalarını indirmek, İnternet’ten bildirimler almasına olanak tanıyan Aracılar bağlantıları. Microsoft Store kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.Mahalli kullanıcı oturumlarını yöneten çekirdek Windows Hizmeti. Bu hizmetin durdurulması yada dönem dışı bırakılması sistem kararsızlığına neden olur. Eleştiri Windows hatasına sebep olabilir, bu yüzden bu hizmeti açık kalması önerilir. (Microsoft hesabıyla giriş yaptıysanız dönem dışı bırakmayı deneyebilirsiniz, gene de net bir bilgiye haiz değilim.)

 • İnsan Arabirim Cihazları Hizmeti

Bu hizmeti kapatırsanız klavyenizin multi medya tuşları çalışmayabilir. Hizmetin açık kalması önerilir.Windows sistem hizmetidir, Hizmet durdurulursa, “SENS” kapatılır ve oturum açma ya da oturum kapatma bildirimleri sağlanamaz. Hizmetin açık kalması önerilir.Vakaları, vaka görüntüleyicisi’ne gönderir. Windows vakalarını görüntüleyebilmek ve informasyon almak açısından bu hizmeti açık bırakmanızı tavsiye ederim. Kapattığınız vakit Windows hataları olabilir zira buna bağlı hizmetler Windows açısından önemlidir. Hizmetin açık kalması önerilir.DNS önbelleğe alır ve bu bilgisayarın tam bilgisayar adını kaydeder. Hizmet durdurulursa, DNS adları çözümlenmeye devam edilir. Sadece DNS adı sorgularının neticeleri önbelleğe alınmaz ve bilgisayarın adı kaydedilmez. Hizmetin açık kalması önerilir.Bu bilgisayar için IP adreslerinin ve DNS kayıtlarının kaydını yapmış olup güncelleştirir. Bu hizmet durdurulursa, bu bilgisayar dinamik IP adreslerini ve DNS güncelleştirmelerini almaz. Bu hizmeti kapattığım vakit web bağlantım gitmişti, lüzumlu bir hizmettir. Hizmetin açık kalması önerilir.

 • DCOM Sunucusu İşlem Başlatıcısı

Bu hizmet durdurulur yada dönem dışı bırakılırsa, COM yada DCOM’u kullanan programlar muntazam çalışmaz. Windows açısından mühim bir hizmettir. Varsayılan olarak kapatamazsınız. Hizmetin açık kalması önerilir.Windows dosyalarının imzalarını onaylayan ve yeni programların yüklenmesine müsaade eden Katalog Veritabanı Hizmeti. Bu hizmet güvenlik ve sistem kararlılığı açısından önemlidir. Hizmetin açık kalması önerilir.Sistem bileşenleri arasındaki iletişimi yönetir. Varsayılan olarak kapatamazsınız. Hizmetin açık kalması kesinlikle önerilir.

 • Arka Plan Görevleri Altyapı Hizmeti

Sistemde hangi arka plan görevlerinin çalıştırılabileceğini denetleyen Windows altyapı hizmeti. Sistem kararlılığı ve azca hata için hizmetin açık kalması kesinlikle önerilir.Bu hizmeti durdurmak yada dönem dışı bırakmak sistemin güvenliğini mühim seviyede azaltır. Ek olarak, IPsec yönetiminde ve güvenlik duvarı uygulamalarında öngörülemeyen davranışlara da niçin olur. Hizmetin açık kalması önerilir.Windows’un sesini yönetir. Bu hizmet durdurulursa, ses aygıtları ve efektler muntazam çalışmaz. Hizmetin açık kalması, ses açısından kesinlikle önerilir.

 • Windows Ses Bitiş Noktası Oluşturucu

“Windows Ses” adlı hizmetin kardeşidir, birbirine bağlı hizmet. Windows Ses hizmeti için ses cihazlarını yönetir. Bu hizmet durdurulursa, ses cihazları ve efektler muntazam çalışmaz. Hizmetin açık kalması kesinlikle önerilir.Birinden bu hizmeti kapattığında uygulamaların doğru çalışmadığını söylemişti. Bu yüzden hizmetin açık kalması kesinlikle önerilir. Aslına bakarsanız varsayılan olarak açık halde gelir.

 • Windows Biyometrik Hizmeti

Parmak izi ayarı şeklinde şeyler için mühim hizmet. Kapatılması kullanıcıya bağlıdır. Benim işime yaramadığı için kapalı tutuyorum.

 • Kabiliyet Erişim Yöneticisi Hizmeti

UWP (Windows) uygulamalarının, uygulama kabiliyetlerine erişimini yönetmek ve bir uygulamanın belirli uygulama kabiliyetlerine erişimini denetlemek için tesisler sağlar. Bu hizmeti kapattığım vakit Windows’Un ayarlar yerinden kullanıcı ismim gözükmemişti. Hizmetin açık kalması önerilir. Gerektiği vakit kendisi açılıyor.Windows’un ve aygıtların güncelleştirilmesi açısından mühim bir hizmet. Windows ve aygıt güncellemesi yapılacaksa Bunun ve ona bağlı olan hizmetlerin açık kalması önerilir.

 • Windows Update Medic Hizmeti

Windows Update’in ona bağlı olan bir hizmeti. Windows ve aygıt güncelleştirmesi yapılacaksa açık kalması önerilir.Bildiğimiz Windows 10 Pro’da olan grup ilkesi. Windows 10 Home yada Pro olmayan bir sürüm kullanılıyorsa aslına bakarsan bunu kullanamayacağınız için kapatın. Pro yada grup ilkesi desteklemeyen bir Windows sürümü kullanılıyorsa kapatılması önerilir. Aslına bakarsanız Home kullanıyorsanız kapalı olarak gelir.Windows Update’in telemetri hizmeti şeklinde bir hizmet. Daha fazlaca Windows Update’in süratli yüklenmesi açısından önemlidir fakat fazla kaynak kullanımı, ping, disk alanı doldurması şeklinde sıkıntılar olabilir. Bu hizmetin mümkünse kapatılması önerilir.

 • Güvenli Yuva Tünel Protokolü Hizmeti

VPN kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz, VPN ile ilgili bir hizmet. Eleştiri bir hizmet değildir. Bu hizmetin kapatılması yada açık bırakılması kullanıcının isteğine bağlıdır.

 • Uzaktan Erişim Bağlantı Yöneticisi

Bu bilgisayarla Web yada öteki uzak ağlar arasındaki çevirmeli ve sanal hususi ağ (VPN) bağlantılarını yönetir. Uzaktan erişim sağlamayacaksanız kapatılması önerilir.

 • Kullanıcı Verilerine Erişim

Kullanıcı verilerinin yedeklenmesi ile ilgili bir hizmet. OneDrive ya da Microsoft hesabı ile “sync” hususi durumunu kullanmıyorsanız kapatılması önerilir. Kapatacağınız vakit hata verebilir. Regedit üstünden kapatabilirsiniz.Yazdırma İş Akışı uygulamaları için destek sağlar. Bu hizmeti kapatırsanız, başarıyla yazdıramayabilirsiniz. İsteğe bağlı bir hizmettir, işinize yaramıyorsa kapatılması kesinlikle önerilir.Süratli şahıs araması için şahıs verilerini dizine ekler. Bu hizmeti durdurur yada dönem dışı bırakırsanız, kişiler arama sonuçlarınıza girmeyebilir. İsteğe bağlı bir hizmet, işinize yaramıyorsa kapatılması kesinlikle önerilir.

 • Ana Bilgisayarı Eşitle (OneSyncSvc)

Eşitleme şu demek oluyor ki yedekleme hizmeti. işinize yaramıyorsa kapatabilirsiniz, kapatırken hata alırsanız regedit üstünden kapatın. Bu hizmet, posta, kişiler, takvim ve öteki çeşitli kullanıcı verilerini eşitler. Posta ve bu işleve bağlı öteki uygulamalar bu hizmet çalışmıyorken muntazam çalışmaz.Metin iletisi gönderme ve ilgili işlevleri destekleyen hizmet. İşinize yaramıyorsa kapatılması önerilir.Bluetooth cihazlarıyla ilgili bir hizmet. Bunu kapatırsanız Bluetooth doğru çalışmayabilir, ayarlar üstündeki Bluetooth cihazları kısmı açılmayabilir. İsteğe bağlı, işinize yaramıyorsa kapatabilirsiniz.Muhtemelen Bluetooth ile ilgili bir hizmet. İşinize yaramıyorsa kapatabilirsiniz, isteğe bağlı.

 • CredentialEnrollmentManagerUserSvc

Bu hizmeti kendi halinde bırakın, kendisi açılıyor gerektiği vakit. Muhtemelen kullanıcı hesabı ile ilgili bir hizmet. Asla ellemeden kullanılması önerilir.Bluetooth cihazlarıyla ilgili bir hizmet. Bunu kapatırsanız Bluetooth doğru çalışmayabilir, ayarlar üstündeki Bluetooth cihazları kısmı açılmayabilir. İsteğe bağlı, işinize yaramıyorsa kapatabilirsiniz.Hani print screen ile ekran görüntüsü alıyorsunuz ya, onun için lüzumlu bir hizmet. Eğer bu hizmet kapalıysa ekran görüntüsü alamayabilirsiniz. En azından Windows’un ekran alıntısı aracıyla. Kapatılması kullanıcıya bağlıdır. Hizmetin açık kalması önerilir.

 • Bluetooth Kullanıcı Desteği Hizmeti

Bluetooth cihazlarıyla ilgili bir hizmet. Bunu kapatırsanız Bluetooth doğru çalışmayabilir, ayarlar üstündeki Bluetooth cihazları kısmı açılmayabilir. İsteğe bağlı, işinize yaramıyorsa kapatabilirsiniz.

 • Oyun DVR ve Gösterim Kullanıcı Hizmeti

Bu kullanıcı hizmeti Oyun Kayıtları ve Canlı Yayınlar için kullanılır. Bana kalırsa gereksiz bir hizmet. Bu hizmetin kapatılması önerilir.Aynı vakit aracısı şeklinde bir yeri geldiği vakit çalışan hizmet. “elle” şekilde olarak ayarlanması önerilir.Xbox ile ilgili hizmet. Xbox uygulamasını kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz. Bu hizmetin kapatılması önerilir.

 • Xbox Accessory Management Service

Bu hizmet, bağlı Xbox Aksesuarlarını yönetir. Xbox’a bağlı olan bir hizmet. Xbox ile ilgili bir şey kullanıyorsanız, açık tutabilirsiniz. Bu hizmetin kapatılması önerilir.Bu hizmet, Xbox Live kaydetme etkinleştirilmiş oyunlar için, kayıtlı verileri eşitler. Bu hizmet durdurulursa, oyun kaydetme verileri Xbox Live’dan yüklenmeyecek yada indirilmeyecektir. Xbox ile ilgili bir şey kullanıyorsanız açık tutabilirsiniz. Bu hizmetin kapatılması önerilir.

 • Xbox Live Kimlik Doğrulama Yöneticisi

Xbox Live ile etkileşim için kimlik doğrulama ve yetkilendirme hizmetlerini sağlar. Bu hizmet durdurulursa, bazı Xbox uygulamaları doğru çalışmayabilir. Xbox ile ilgili bir şey kullanıyorsanız açık tutabilirsiniz. Bu hizmetin kapatılması önerilir.

 • WWAN Otomatik Yapılandırma

Bu hizmet, ağları otomatikman yapılandırarak mobil geniş bant (GSM ve CDMA) veri kartı/eklenmiş modül bağdaştırıcılarını ve bağlantıları yönetir. kapattıktan sonrasında problem çıkmıyorsa kapatın. Bu hizmetin kapatılması önerilir.Windows’un arama yerindeki sonuçların daha iyi olmasını istiyorsanız açık tutabilirsiniz sadece bence bir çok vakit fazla kaynak kullanabiliyor. Bu yüzden bu hizmetin kapatılması önerilir.

 • Taşınabilir Aygıt Numaralandırma Hizmeti

Windows Media Player ve Görüntü Alma şeklinde uygulamalar ile ilgili bir hizmet. Bu hizmetin kapatılması önerilir.Windows’ta çocuk hesapları için ebeveyn denetimlerini zorlar. Buna gerek bulunduğunu düşünmüyorum. Bu hizmetin kapatılması önerilir.Bu hizmet dosyaları Emek verme Klasörleri sunucusuyla eşitleyerek Emek verme Klasörleri’ni ayarladığınız tüm bilgisayarlarda ve cihazlarda dosyaları kullanabilmenize olanak tanır. İşinize yaramıyorsa kapatmayı düşünebilirsiniz. Bu hizmetin kapatılması önerilir.

 • Windows Media Player Ağ Paylaşımı Hizmeti

Windows Media Player kitaplıklarını öteki ağa bağlı yürütücüler ve Evrensel Tak ve Kullan kullanan medya aygıtlarıyla paylaşır. Windows Media player kullananların azca bulunduğunu düşünüyorum, işinize pek yaramaz. Bu hizmetin kapatılması önerilir.

 • WMI Performans Bağdaştırıcısı

Ağdaki istemcilere performans kitaplığı detayları sağlar. Bu hizmet yalnızca Performans Veri Yardımcısı etkin olduğunda çalışır. Genel olarak lüzumlu bir hizmet değildir. Bu hizmetin kapatılması önerilir.Hazırlama ve Kayıt etkinlikleri dâhil olmak suretiyle yönetimi gerçekleştirir. Ciddi bir sistem hizmeti değildir. “elle” olarak ayarlamanız önerilir.

 • Mahalli Profil Yardımcısı Hizmeti

Bu hizmet, mahalli kullanıcı profili düzenleme ile ilgili bir hizmet. “elle” olarak ayarlamanız önerilir.

 • Microsoft Hesabı Oturum Açma Yardımcısı

Microsoft hesabı ile oturum açmak için kesinlikle ihtiyaç duyulan bir hizmettir. Bu hizmet kapalı olduğu vakit Microsoft hesabı ile oturum açamayabilirsiniz. “elle” olarak ayarlamanız önerilir.

 • Kablosuz Mahalli Ağ Otomatik Yapılandırma

Kablosuz şu demek oluyor ki Wi-Fi ile bağlanıyorsanız hizmeti açık tutmalısınız. Ethernet olarak bağlanıyorsanız açık olmasına gerek yok. Ethernet olarak bağlanıyorsanız bu hizmetin kapatılması önerilir.Windows Insider ile uğraşmıyorsanız bu hizmetin açık olmasına gerek kalmamıştır. Varsayılan olarak “elle” şeklinde gelir.

 • Windows Uzaktan Yönetim (WS-Management)

Uzaktan erişim sağlanmayacaksa bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • WinHTTP Web Proxy Otomatik Bulma Hizmeti

WinHTTP istemci HTTP yığınını uygular ve kod geliştiricilerin HTTP istekleri göndermek ve yanıtlarını almak için kullanacakları bir Win32 API ve COM Otomasyonu bileşeni sağlar. WinHTTP, buna ek olarak, Web Proxy Otomatik Bulma (WPAD) protokolünü uygulayarak proxy yapılandırmasını otomatik bulmak için destek sağlar. Bunu kapattıktan sonrasında bir farklılık hissetmedim. Bu hizmeti regedit üstünden kapatabilirsiniz, problem çıkarmadığı sürece kapalı şekilde kullanabilirsiniz.Fotoğraf alma vakalarıyla ilişkilendirilmiş uygulamaları başlatır. Hizmetin “elle” şekilde olması önerilir.

 • Wi-Fi Direct Hizmetler Bağlantı Yöneticisi Hizmeti

Kablosuz ekran ve takma birimi şeklinde kablosuz hizmetlere bağlantıyı yönetir. İşinize yüksek olasılık yaramayacak, kapatılması önerilir.

 • Windows Hata Raporlama Hizmeti

Windows tarafınca bir hata olunca onu raporlar, vaka görüntüleyicisi’ne kaydeder. Genel olarak hata aldığınız vakit yüksek kaynak kullanır. Bu hizmetin kapatılması önerilir.

 • Problem Raporları Denetim Masası Desteği

Bu hizmet, Problem Raporları denetim masası için sistem düzeyi problem raporlarını görüntüleme, gönderme ve silme işlemlerine destek sağlar. Bu hizmetin kapatılması önerilir.

 • Windows Şifreleme Sağlayıcısı Ana Bilgisayar Hizmeti

Bu hizmetin durdurulması, bağlantılı Posta Hesapları tarafınca oluşturulan EAS uyumluluk denetimlerine zarar verir. Posta hesapları ile ilgili bir işiniz yoksa bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Windows Vaka Toplayıcısı

Vakaları topluyor, vaka günlüğüne gönderir. Bu hizmeti kapatmanız önerilir.Windows tabanlı programların Web tabanlı dosyaları oluşturmasına, erişmesine ve değiştirmesine olanak sağlar. Bu hizmet durdurulursa bu işlevler kullanılamaz hale gelir. Bu hizmeti “manuel” şu demek oluyor ki “elle” bir halde bırakmanız önerilir.

 • Tanılama Sistemi Ana Bilgisayarı

Problem giderici çalıştırdığınız vakit onun tanılamasını yapar. Kapatılması kesinlikle önerilir yada “elle” bir halde bırakılması önerilir.

 • Windows Şimdi Bağlan – Yapılandırma Dosyası Kaydedici

Microsoft’un Kablosuz Korumalı Kurulum (WPS) protokolünün Uygulaması olan Windows Şimdi Bağlan Yapılandırması’nı barındırır. Bu, Erişim Noktası’nın (AP) yada Kablosuz Cihazın Kablosuz Mahalli Ağ ayarlarını yapılandırmada kullanılır. Bu hizmet gerektiğinde program yöntemiyle başlatılır. Bu hizmeti “elle” bir halde bırakmanız önerilir.

 • Blok Düzeyinde Yedekleme Altyapı Hizmeti

Windows Yedekleme tarafınca yedekleme ve kurtarma işlemlerini gerçekleştirmek suretiyle kullanılır. Bu hizmet kullanıcı tarafınca durdurulursa, o anda çalışmakta olan yedekleme ve kurtarma işleminin başarısız olmasına niçin olabilir. Yedekleme ile uğraşmıyorsanız bu hizmeti kapalı tutun.Microsoft Hisse kullanmıyorsanız kapalı tutun.Ağdaki tüm istemcilerde ve sunucularda tarih ve saat senkronizasyonunu korur. Bu hizmet durdurulursa, tarih ve saat senkronizasyonu kullanılamaz. Hizmet gerektiği vakit kendisi açılıyor. Hizmeti “elle” şekilde bırakmanız önerilir.Sistem geri yükleme ile ilgili bir hizmet. Sistem geri yükleme kullanmıyorsanız dönem dışı bırakabilirsiniz. Kapatmanız önerilmez.

 • Hyper-V Birim Gölge Kopyası İsteyicisi

Bu sanal makinedeki uygulamaların ve verilerin fizyolojik bilgisayar üstündeki işletim sisteminden yedeklenmesi amacıyla Birim Gölge Kopyası Hizmeti’ni kullanmak için ihtiyaç duyulan iletişimi düzenler. İşlemcinizin sanallaştırma desteği yoksa bunu kapatmanız önerilir.

 • Hyper-V PowerShell Direct Hizmeti

Sanal makineyi PowerShell ile sanal ağ olmadan VM oturumu vasıtasıyla yönetmek için mekanizma sağlar. İşlemcinizin sanallaştırma desteği yoksa bunu kapatmanız önerilir.

 • Hyper-V Vakit Eşitleme Hizmeti

Bu sanal makinenin sistem saatini fizyolojik bilgisayarın sistem saatiyle eşitler. İşlemcinizin sanallaştırma desteği yoksa bunu kapatmanız önerilir.

 • Hyper-V Uzak Masaüstü Sanallaştırma Hizmeti

Sanal makine ile fizyolojik bilgisayar üstünde çalışan işletim sistemi içinde kontakt için bir platform sağlar. İşlemcinizin sanallaştırma desteği yoksa bunu kapatmanız önerilir.

 • Hyper-V Veri Değişimi Hizmeti

Sanal makine ile fizyolojik bilgisayar üstünde çalışan işletim sistemi içinde veri alışverişi sağlar. İşlemcinizin sanallaştırma desteği yoksa bunu kapatmanız önerilir.Tertipli aralıklarla bir sinyal göndererek bu sanal makinenin durumunu izler. Bu hizmet çalışırken cevap vermeyi durduran sanal makineleri belirlemenize destek sağlar.
İşlemcinizin sanallaştırma desteği yoksa bunu kapatmanız önerilir.

 • Hyper-V Konuk Arabirimi Hizmeti

Sanal makinenin içinde çalışan belirli hizmetlerle etkileşim oluşturmak için Hyper-V ana bilgisayarına bir arabirim sağlar.
İşlemcinizin sanallaştırma desteği yoksa bunu kapatmanız önerilir.Disk yönetimi adlı bölüme bağlı. Bu hizmeti “elle” şekilde bırakmanız önerilir.

 • Kimlik Bilgisi Yöneticisi

Kullanıcı, uygulama ve güvenlik hizmeti paketlerine ilişik kimlik bilgilerinin güvenli depolanmasını ve alınmasını sağlar. “elle” şekilde bırakmanız önerilir.

 • Volumetrik Ses Oluşturucu Hizmeti

Karma gerçeklik ile ilgili bir hizmet. Eğer kullanmıyorsanız bu hizmeti kapatmanız önerilir.UPnP aygıtlarının bu bilgisayarda barındırılmasına izin verir. Bu hizmet durdurulursa, barındırılan tüm UPnP aygıtlarının emek vermesi durur ve barındırılan başka aygıt eklenemez. Bu hizmetin kesinlikle kapatılması önerilir.

 • Uzak Masaüstü Hizmetleri Kullanıcı Modu Bağlantı Noktası Tekrardan Yönlendiricisi

Yazıcıların/Sürücülerin/Bağlantı Noktalarının tekrardan yönlendirilmesine izin verir. Uzaktan masaüstüne bağlanmayacaksanız buna gerek yok. Bu hizmetin kapatılması önerilir.

 • Otomatik Saat Dilimi Güncelleştirici

Bu hizmet, sistemi ilk kurduğunuz vakit aktifleşebilir. Hemen sonra dönem dışı olarak kalabilir. Bu hizmeti Windows’u kurduktan sonrasında gerek kalmamıştır. Windows kendisi ayarlıyor, bu tip hizmetlerin bir çok eski windows hizmetleri. Bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Windows Modül Yükleyicisi

Windows Update hizmetine bağlıdır ve Windows güncelleştirmesi yapacaksanız bu hizmetin açık kalması önerilir.

 • Tavsiye edilen Problem Yok etme Hizmeti

Bir çok vakit İşe yaramayan bir hizmettir, otomatik problem gidermeyi çalıştırabilir. Problem yok etme bir çok vakit çözemediği için kapatılması önerilir. Kendiniz manuel olarak ayarlara girip yapabilirsiniz. Bu hizmetin kapatılması önerilir.

 • Dağıtılmış Bağlantı İzleme İstemcisi

Bir bilgisayardaki ya da bir ağ üstündeki bilgisayarlar üstünde NTFS dosyaları arasındaki bağlantıları korur. Ağ üstünden başka bilgisayara falan bağlanmayacaksanız bu hizmete gerek yok. Bu hizmetin kapatılması önerilir.Windows’un hesap yöneticisi şeklinde düşünebilirsiniz. Bir çok vakit bu hizmet gereklidir. Bu hizmeti kapattığınız vakit etkinleştirme ayarlarına girdiğiniz vakit lisans anahtarınızı göremeyebilirsiniz. Bu yüzden bu hizmetin açık bırakılması önerilir. Eğer işinize yaramıyorsa bu hizmeti kapatmanız da güvenilirdir.

 • Depolama Katmanları Yönetimi

Verilerin, sistemdeki tüm katmanlı depolama alanlarındaki depolama katmanlarına yerleştirilmesini iyileştirir. Bu hizmeti “elle” olarak ayarlamanız önerilir.Bu hizmeti kapatsanız bile gene tema ayarlayabilirsiniz. Bu hizmetin açık olmasına bana gore gerek yok. Problem çıkmadığı sürece kapalı tutun. Bu hizmetin kapatılması önerilir.

 • Uzak Masaüstü Hizmetleri

Kullananların etkileşimli olarak bir uzak bilgisayara bağlanmasına olanak tanır. Başka bilgisayarlara bağlanmayacaksanız bu hizmeti kapatın. Bu hizmetin kapatılması önerilir.Telefon aygıtlarını denetleyen programlar için Telephony API (TAPI) desteği sağlar. Telefon uygulamasını kullanmıyorsanız kapatmanız önerilir.

 • Dokunmatik Klavyeyi ve El Yazısı Paneli Hizmeti

Bu hizmeti kapattığınız vakit emojiler çalışmaz, kimi zaman ekran klavyesi de çalışmayabilir. Bu hizmeti “elle” olarak ayarlamanız önerilir. Eğer işinize yaramıyorsa dönem dışı bırakmanızın ziyanı olmaz.SSD kullanıyorsanız bu hizmete gerek kalmamıştır. HDD kullanıyorsanız iyi bir hizmettir sadece %100 kullanım yada diski, RAM’i fazlaca kullanıyorsa kapatmanız önerilir.

 • Microsoft Yazılımı Gölge Kopya Sağlayıcısı

Sistem geri yükleme ile ilgili bir hizmet. Bu hizmeti kapatırsanız sistem geri yüklemeyi kullanamayabilirsiniz. “Elle” şeklinde ayarlamanız önerilir. Sistem geri yükleme kullanmıyorsanız dönem dışı bırakabilirsiniz.Ihtimaller içinde dosya sistemi bozulmalarını doğrular. “elle” şeklinde ayarlamanız önerilir.Tarayıcı üstünden fotoğraf şu demek oluyor ki screen shot yapmacaksanız bu hizmetin açık olmasına gerek yok. Bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • OpenSSH Authentication Agent

Bu hizmeti kapatmanız önerilir. Genel olarak “dönem dışı” olarak gelir.SSDP idrak etme protokolünü kullanan UPnP aygıtları şeklinde ağa bağlı aygıt ve hizmetleri bulur. Eğer kullanmıyorsanız bu hizmetin açık olmasına gerek yok. Bu hizmeti kapatmanız önerilir.Windows ve Windows uygulamaları için indirmeyi, kurulumu ve dijital lisansların zorlanmasını etkinleştirir. Bu hizmeti “elle” şekilde ayarlamanız önerilir. Gerektiği vakit kendisi açılıyor.Yazıcı ile ilgili bir hizmet. Yazıcınız yoksa bu hizmet boşuna çalışmasın. Bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Windows Idrak etme Hizmeti

Karma gerçeklik ile ilgili bir hizmet. Kullanmıyorsanız kapatmanız önerilir.
Karma gerçeklik ile ilgili bir hizmet. Kullanmıyorsanız kapatmanız önerilir.

 • Web Bağlantısı Paylaşımı (ICS)

Mobil Etkin nokta hizmetini kullanmıyorsanız kapatmanız önerilir.

 • Uzak Masaüstü Yapılandırması

Uzak’tan başka bilgisayarla bağlanmayacaksanız kapatmanız önerilir.

 • Algılayıcı İzleme Hizmeti

Bu hizmet durdurulur yada dönem dışı bırakılırsa, ekran parlaklığı aydınlatma koşullarına uyarlanmaz. Bu hizmetin durdurulması öteki sistem işlevlerini ve özelliklerini de etkileyebilir. Genel olarak bu hizmeti kapatmanız önerilir.İkinci bir kullanıcı hesabıyla oturum açmayacaksanız bu hizmeti kapatmanız önerilir.Yedekleme ve geri yükleme yapmayacaksanız bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Akıllı Kart Kaldırma İlkesi

Akıllı kart kullanmıyorsanız bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Akıllı Kart Aygıt Numaralandırma Hizmeti

Akıllı kart kullanmıyorsanız bu hizmeti kapatmanız önerilir.Akıllı kart kullanmıyorsanız bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC) Konumlandırıcısı

Bu hizmeti kapatmanız önerilir, bu hizmeti açmanıza gerek kalmamıştır.Bu hizmet Windows 11 için önemlidir. Bu hizmeti Windows 11’de kapatınca ağ simgesi kayboluyor. Windows 10 için bu hizmeti kullanmıyorsanız kapatmanız önerilir.

 • Perakende Şov Hizmeti

Aygıt perakende demo modundayken cihazın etkinliğini denetler. Bu hizmeti kapatmanız önerilir.Uzak’tan kayıt defterine erişim sağlamayacaksanız bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Yönlendirme ve Uzaktan Erişim

Uzaktan erişim sağlamayacaksanız bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Uzaktan Erişim Otomatik Bağlantı Yöneticisi

Uzaktan erişim sağlamayacaksanız bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Kaliteli Windows Ses Video Edinim

Bu hizmeti kullanılabilecek durumdaysanız otomatik çalışır. Bu hizmeti genel olarak kapatmanız önerilir.

 • Windows PushToInstall Hizmeti

Microsoft Store’a bağlı bir hizmet. Microsoft Store kullanmıyorsanız kapatmanız önerilir.

 • Yazıcı Uzantıları ve Bildirimleri

Yazıcı kullanmıyorsanız kapatmanız önerilir.Oldukça azca yada asla kullanıcı girişi olmadan bilgisayarın donanımları tanımasını ve değişikliklere uyum sağlamasını etkinleştirir. Genel olarak bu hizmete gerek kalmamıştır. “elle” ya da dönem dışı olarak ayarlayabilirsiniz.Aygıt telefon durumunu yönetir. Telefon uygulamasını kullanmıyorsanız bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Windows Idrak etme Benzetimi Hizmeti

Karma gerçeklik kullanmıyorsanız bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Program Uyumluluk Yardımcısı Hizmeti

Çalıştırdığınız programların uyumluluğunu denetler. Bir programı ilk çalıştırdığınız vakit bu uygulama uyumlu çalıştı mı şeklinde bir şey söyler. Bence bu hizmete gerek yok. Bu hizmeti kapatmanız önerilir.Ağ sürücülerini kurabilmek için gereklidir. Bu hizmeti “elle” şekilde ayarlamanız önerilir..msi olan dosyaları yüklemek için lüzumlu hizmet. Kimi zaman PowerShell ile Windows yüklerken de lüzumlu olabiliyor. Bu hizmeti “elle” şekilde ayarlamanız önerilir.

 • Windows Mixed Reality OpenXR Service

Karma gerçeklik kullanmıyorsanız bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • TCP/IP NetBIOS Yardımcısı

Bu hizmetin tam olarak ne işe yaradığını bilmiyorum sadece bu hizmetin bizim işimize yaramadığını biliyorum. Bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Windows Lisans Yöneticisi Hizmeti

Microsoft Store’a bağlı olan bir hizmet. Microsoft Store’u kullanmıyorsanız kapatmanız önerilir.Bu hizmet sistemin geçerli konumunu izler ve coğrafi olarak sınırı olan alanları (ilişkili vakalarıyla beraber bir coğrafi konum) yönetir. Bu hizmeti kapatırsanız, uygulamalar coğrafi olarak sınırı olan alanları kullanamaz yada bu alanlarla ilgili bildirim alamaz. Bu hizmeti kapatmanız önerilir. IPv6 kullanmayanlar için bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Microsoft Store Yükleme Hizmeti

Microsoft Store’a bağlı olan bir hizmet. Microsoft Store’u kullanmıyorsanız kapatmanız önerilir.

 • Windows Mobil Etkin Nokta Hizmeti

İnternet bağlantı paylaşımı yapmayacaksanız kapatmanız önerilir.Ağ yerinden uygulamaların ne kadar web kullandığını gösterir. Bu hizmet kapatılırsa gösterilmez. Bu hizmetin gereksiz bulunduğunu düşünüyorum, duruma gore değişik izah edebilir. Genel olarak bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Veri Paylaşımı Hizmeti

Uygulamalar içinde veri aracılığı sağlar. Veri paylaşımı yapmayacaksanız bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Aygıt Kurulum Yöneticisi

Aygıt şu demek oluyor ki sürücü kurulumu yapabilmek için bu hizmet gereklidir. “elle” şekilde ayarlamanız önerilir.,

 • İlke Hizmetini Görüntüle

Mahalli ve uzak vizyonun bağlantısını ve yapılandırmasını yönetir. İşinize yaramıyorsa bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Aygıt Kurulum Yöneticisi

Aygıt şu demek oluyor ki sürücü oluşturmak için gereklidir. “elle” şekilde ayarlamanız önerilir.

 • AppX Deployment Service (AppXSVC)

Bu hizmet Microsoft Store ve Windows uygulamaları için önemlidir. Bu hizmeti kapatırsanız PowerShell üstünden Microsoft uygulamalarını indireceğiniz vakit hata alabilirsiniz. Bu hizmeti “elle” şekilde ayarlamanız önerilir.

 • Bağlı Kullanıcı Deneyimleri ve Telemetrisi

Telemetri hizmeti. Bu hizmeti kesinlikle kapatmanız önerilir.

 • Sürücüleri en iyi duruma getir

Sürücüleri birleştir ve iyileştir adlı Windows uygulamasına ilişik. Disk birleştirme hususi durumunu SSD için önermiyorum. SSD kullananlar direkt bu hizmeti kapatmanız önerilir.

 • Uygulama Hazır Olma Durumu

İlk kez oturum açtığınız vakit uygulamaların hazır olmasını sağlar. “elle” şekilde ayarlamanız önerilir.

 • Windows Yazı Tipi Önbelleği Hizmeti

Sık kullanılan yazı tipi verilerini önbelleğe alarak uygulamaların performansını en iyi duruma getirir. Hizmet çalışmıyorsa, uygulamalar bu hizmeti başlatır. Dönem dışı bırakılabilir, sadece bu, uygulamanın performansını düşürür. Bu hizmetin kaynak harcamaması için kapatmanız önerilir.

Hizmetleri tanıdığımıza gore dönem dışı bırakacağımız hizmetlere geçelim (Manuel)

Kendi kullanım alanınıza gore bu tarz şeyleri düzenleyebilirsiniz, sizin için bazıları lüzumlu olabilir.

 • Güvenli Yuva Tünel Protokolü Hizmeti.
 • Otomatik Saat Dilimi Güncelleştirici.
 • Temalar.
 • Dokunmatik Klavyeyi ve El Yazısı Paneli Hizmeti.
 • Windows Fotoğraf Alma (WIA)
 • Yazdırma Biriktiricisi.
 • Shared PC Account Manager.
 • Kabuk Donanım Algılaması.
 • Radyo Yönetimi Hizmeti (Windows 11 kullanıyorsanız kapatmayın!)
 • Uzak Kayıt Defteri.
 • Yönlendirme ve Uzaktan Erişim.
 • Tak ve Kullan.
 • Program Uyumluluk Yardımcısı Hizmeti.
 • NVIDIA Telemetry Container (NVIDIA kullanıyorsanız)
 • TCP/IP NetBIOS Yardımcısı.
 • Coğrafi Konum Hizmeti.
 • İş İstasyonu.
 • Sunucu.
 • CNG Anahtar Yalıtımı.
 • IP Yardımcısı.
 • IKE ve AuthIP IPsec Anahtarlama Modülleri.
 • Windows Yazı Tipi Önbelleği Hizmeti.
 • Veri Kullanımı.
 • Tanı İlkesi Hizmeti.
 • Görüntü İyileştirme Hizmeti (Laptop kullanıyorsanız kapatmayın)
 • İlke Hizmetini Görüntüle.
 • Bağlı Kullanıcı Deneyimleri ve Telemetrisi.
 • Sürücüleri en iyi duruma getir.
 • AVCTP hizmeti.
 • Ağ Bağlantısı Aracısı.
 • Windows Search.
 • Taşınabilir Aygıt Numaralandırma Hizmeti.
 • WinHTTP Web Proxy Otomatik Bulma Hizmeti (Regedit üstünden kapatın)
 • Windows Hata Raporlama Hizmeti.
 • Dağıtılmış Bağlantı İzleme İstemcisi.
 • Web Hesap Yöneticisi.
 • SSDP Bulma.
 • Tanı İlkesi Hizmeti.
 • Cüzdan Hizmeti.
 • Windows Media Player Ağ Paylaşımı Hizmeti.
 • WMI Performans Bağdaştırıcısı.
 • Uzamsal Veri Hizmeti.
 • Uzak Masaüstü Yapılandırması.
 • İkincil Oturum Açma.
 • Windows Yedekleme.
 • Akıllı Kart Kaldırma İlkesi.
 • Akıllı Kart.
 • Akıllı Kart Aygıt Numaralandırma Hizmeti.
 • Perakende Şov Hizmeti.
 • Uzaktan Erişim Otomatik Bağlantı Yöneticisi.
 • Windows Idrak etme Benzetimi Hizmeti.
 • Xbox Live Oyun Kaydetme.
 • Xbox Accessory Management Service.
 • Telefon Hizmeti.
 • Coğrafi Konum Hizmeti.
 • Diagnostic Execution Service.
 • İndirilen Haritalar yöneticisi.
 • AllJoyn Yönlendirici Hizmeti.
 • Windows Lisans Yöneticisi Hizmeti (Microsoft Store kullanmıyorsanız kapatın gitsin)
 • Windows Mixed Reality OpenXR Service .
 • İş İstasyonu.
 • Sunucu.
 • CNG Anahtar Yalıtımı.
 • IP Tercüme Yapılandırma Hizmeti.
 • Microsoft Store Yükleme Hizmeti (Microsoft Store kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz)
 • COM+ Sistem Uygulaması.
 • İstemci Lisans Hizmeti (ClipSVC) (Microsoft Store kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz)
 • AVCTP hizmeti.
 • AppX Deployment Service (AppXSVC) (Microsoft Store kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz sadece bunu kapattıktan sonrasında Microsoft Store’a bağlı Windows uygulamaları çalışmayabilir.

Elle kapatmak istemiyorsanız bat dosyası ile kapatabilirsiniz, bat dosyası fr33thy’e aittir. BAT dosyasını not defterine kaydedip, değişik kaydet basarak, yönetici olarak çalıştırarak birçok hizmeti kapatabilirsiniz.

Sadece, önerilmez. Birçok hizmeti kapatıyor Windows Update, Windows Defender, Windows giriş şifresini kapatıyor (Şifreli kullanıyorsanız yapmayın) Sistem geri yükleme noktasını kapatıyor, Windows Store şeylerini kapatıyor, Sürücüleri birleştir ve iyileştir’i kapatıyor.

Windows 11 ile uyumlu değildir! Windows 10 içindir.

@echo off.
TITLE FR33THY Disable Services Batch Script.
mode con: cols=80 lines=30

echo Disabling AllJoyn Router Service...
sc stop AJRouter.
sc config AJRouter start= disabled.

echo Disabling AppX Deployment Service (AppXSVC)...
sc stop AppXSvc.
sc config AppXSvc start= disabled.

echo Disabling Application Layer Gateway Service...
sc stop ALG.
sc config ALG start= disabled.

echo Disabling Application Management...
sc stop AppMgmt.
sc config AppMgmt start= disabled.

echo Disabling App Readiness...
sc stop AppReadiness.
sc config AppReadiness start= disabled.

echo Disabling Auto Time Zone Updater...
sc stop tzautoupdate.
sc config tzautoupdate start= disabled.

echo Disabling AssignedAccessManager Service...
sc stop AssignedAccessManagerSvc
sc config AssignedAccessManagerSvc start= disabled.

echo Disabling Background Intelligent Aktarma Service...
sc stop BITS.
sc config BITS start= disabled.

echo Disabling BitLocker Drive Encryption Service...
sc stop BDESVC.
sc config BDESVC start= disabled.

echo Disabling Block Level Backup Engine Service...
sc stop wbengine.
sc config wbengine start= disabled.

echo Disabling Bluetooth Audio Gateway Service...
sc stop BTAGService.
sc config BTAGService start= disabled.

echo Disabling Bluetooth Support Service...
sc stop bthserv.
sc config bthserv start= disabled.

echo Disabling Bluetooth Handsfree Service...
sc stop BthHFSrv.
sc config BthHFSrv start= disabled.

echo Disabling BranchCache...
sc stop PeerDistSvc.
sc config PeerDistSvc start= disabled.

echo Disabling CNG Key Isolation...
sc stop KeyIso.
sc config KeyIso start= disabled.

echo Disabling Certificate Propagation...
sc stop CertPropSvc.
sc config CertPropSvc start= disabled.

echo Disabling Client License Service (ClipSVC)...
sc stop ClipSVC.
sc config ClipSVC start= disabled.

echo Disabling Connected User Experiences and Telemetry...
sc stop DiagTrack.
sc config DiagTrack start= disabled.

echo Disabling Credential Manager...
sc stop VaultSvc.
sc config VaultSvc start= disabled.

echo Disabling Connected Devices Platform Service...
sc stop CDPSvc.
sc config CDPSvc start= disabled.

echo Disabling Data Usage...
sc stop DusmSvc.
sc config DusmSvc start= disabled.

echo Disabling Delivery Optimization...
sc stop DoSvc.
sc config DoSvc start= disabled.

echo Disabling Diagnostic Execution Service...
sc stop diagsvc.
sc config diagsvc start= disabled.

echo Disabling Diagnostic Policy Service...
sc stop DPS.
sc config DPS start= disabled.

echo Disabling Diagnostic Service Host...
sc stop WdiServiceHost.
sc config WdiServiceHost start= disabled.

echo Disabling Diagnostic System Host...
sc stop WdiSystemHost.
sc config WdiSystemHost start= disabled.

echo Disabling Distributed Bağlantı Tracking Client...
sc stop TrkWks.
sc config TrkWks start= disabled.

echo Disabling Distributed Transaction Coordinator...
sc stop MSDTC.
sc config MSDTC start= disabled.

echo Disabling dmwappushsvc...
sc stop dmwappushservice.
sc config dmwappushservice start= disabled.

echo Disabling Display Enhancement Service...
sc stop DisplayEnhancementService
sc config DisplayEnhancementService start= disabled.

echo Disabling Downloaded Maps Manager...
sc stop MapsBroker.
sc config MapsBroker start= disabled.

echo Disabling Function Discovery Provider Host...
sc stop fdPHost.
sc config fdPHost start= disabled.

echo Disabling Function Discovery Resource Publication...
sc stop FDResPub.
sc config FDResPub start= disabled.

echo Disabling Encrypting File System (EFS)...
sc stop EFS.
sc config EFS start= disabled.

echo Disabling Enterprise App Management Service...
sc stop EntAppSvc.
sc config EntAppSvc start= disabled.

echo Disabling File History Service...
sc stop fhsvc.
sc config fhsvc start= disabled.

echo Disabling Geolocation Service...
sc stop lfsvc.
sc config lfsvc start= disabled.

echo Disabling GraphicsPerfSvc...
sc stop GraphicsPerfSvc.
sc config GraphicsPerfSvc start= disabled.

echo Disabling HomeGroup Listener...
sc stop HomeGroupListener.
sc config HomeGroupListener start= disabled.

echo Disabling HomeGroup Provider...
sc stop HomeGroupProvider.
sc config HomeGroupProvider start= disabled.

echo Disabling HV Host Service...
sc stop HvHost.
sc config HvHost start= disabled.

echo Disabling Host Network Service...
sc stop hns.
sc config hns start= disabled.

echo Disabling Hyper-V Data Exchange Service...
sc stop vmickvpexchange.
sc config vmickvpexchange start= disabled.

echo Disabling Hyper-V Guest Service Interface...
sc stop vmicguestinterface.
sc config vmicguestinterface start= disabled.

echo Disabling Hyper-V Guest Shutdown Service...
sc stop vmicshutdown.
sc config vmicshutdown start= disabled.

echo Disabling Hyper-V Heartbeat Service...
sc stop vmicheartbeat.
sc config vmicheartbeat start= disabled.

echo Disabling Hyper-V PowerShell Direct Service...
sc stop vmicvmsession.
sc config vmicvmsession start= disabled.

echo Disabling Hyper-V Remote Desktop Virtualization Service...
sc stop vmicrdv.
sc config vmicrdv start= disabled.

echo Disabling Hyper-V Time Synchronization Service...
sc stop vmictimesync.
sc config vmictimesync start= disabled.

echo Disabling Hyper-V Volume Shadow Copy Requestor...
sc stop vmicvss.
sc config vmicvss start= disabled.

echo Disabling Web Explorer ETW Collector Service...
sc stop IEEtwCollectorService
sc config IEEtwCollectorService start= disabled.

echo Disabling IP Helper...
sc stop iphlpsvc.
sc config iphlpsvc start= disabled.

echo Disabling IP Translation Configuration Service...
sc stop IpxlatCfgSvc.
sc config IpxlatCfgSvc start= disabled.

echo Disabling IPsec Policy Agent...
sc stop PolicyAgent.
sc config PolicyAgent start= disabled.

echo Disabling Infrared monitor service...
sc stop irmon.
sc config irmon start= disabled.

echo Disabling Web Connection Sharing (ICS)...
sc stop SharedAccess.
sc config SharedAccess start= disabled.

echo Disabling Bağlantı-Layer Topology Discovery Mapper...
sc stop lltdsvc.
sc config lltdsvc start= disabled.

echo Disabling Microsoft (R) Diagnostics Hub Standard Collector Service...
sc stop diagnosticshub.standardcollector.service
sc config diagnosticshub.standardcollector.service start= disabled.

echo Disabling Microsoft Account Sign-in Assistant...
sc stop wlidsvc.
sc config wlidsvc start= disabled.

echo Disabling Microsoft App-V Client...
sc stop AppVClient.
sc config AppVClient start= disabled.

echo Disabling Microsoft Passport...
sc stop NgcSvc.
sc config NgcSvc start= disabled.

echo Disabling Microsoft Passport Container...
sc stop NgcCtnrSvc.
sc config NgcCtnrSvc start= disabled.

echo Disabling Microsoft Software Shadow Copy Provider...
sc stop swprv.
sc config swprv start= disabled.

echo Disabling Microsoft Storage Spaces SMP...
sc stop smphost.
sc config smphost start= disabled.

echo Disabling Microsoft Store Install Service...
sc stop InstallService.
sc config InstallService start= disabled.

echo Disabling Microsoft Windows SMS Router Service...
sc stop SmsRouter.
sc config SmsRouter start= disabled.

echo Disabling Microsoft iSCSI Initiator Service...
sc stop MSiSCSI.
sc config MSiSCSI start= disabled.

echo Disabling Natural Authentication...
sc stop NaturalAuthentication
sc config NaturalAuthentication start= disabled.

echo Disabling Net.Tcp Port Sharing Service ...
sc stop NetTcpPortSharing.
sc config NetTcpPortSharing start= disabled.

echo Disabling Netlogon...
sc stop Netlogon.
sc config Netlogon start= disabled.

echo Disabling Network Connected Devices Auto-Setup...
sc stop NcdAutoSetup.
sc config NcdAutoSetup start= disabled.

echo Disabling Network Connection Broker...
sc stop NcbService.
sc config NcbService start= disabled.

echo Disabling Network Connectivity Assistant...
sc stop NcaSvc.
sc config NcaSvc start= disabled.

echo Disabling Offline Files...
sc stop CscService.
sc config CscService start= disabled.

echo Disabling Optimize drives...
sc stop defragsvc.
sc config defragsvc start= disabled.

echo Disabling Payments and NFC/SE Manager...
sc stop SEMgrSvc.
sc config SEMgrSvc start= disabled.

echo Disabling Peer Name Resolution Protocol...
sc stop PNRPsvc.
sc config PNRPsvc start= disabled.

echo Disabling Peer Networking Grouping...
sc stop p2psvc.
sc config p2psvc start= disabled.

echo Disabling Peer Networking Identity Manager...
sc stop p2pimsvc.
sc config p2pimsvc start= disabled.

echo Disabling Performance Logs & Alerts...
sc stop pla.
sc config pla start= disabled.

echo Disabling Phone Service...
sc stop PhoneSvc.
sc config PhoneSvc start= disabled.

echo Disabling Portable Device Enumerator Service...
sc stop WPDBusEnum.
sc config WPDBusEnum start= disabled.

echo Disabling Print Spooler...
sc stop Spooler.
sc config Spooler start= disabled.

echo Disabling Printer Extensions and Notifications...
sc stop PrintNotify.
sc config PrintNotify start= disabled.

echo Disabling Program Compatibility Assistant Service...
sc stop PcaSvc.
sc config PcaSvc start= disabled.

echo Disabling Parental Controls...
sc stop WpcMonSvc.
sc config WpcMonSvc start= disabled.

echo Disabling Quality Windows Audio Video Experience...
sc stop QWAVE.
sc config QWAVE start= disabled.

echo Disabling Remote Access Auto Connection Manager...
sc stop RasAuto.
sc config RasAuto start= disabled.

echo Disabling Remote Access Connection Manager...
sc stop RasMan.
sc config RasMan start= disabled.

echo Disabling Remote Desktop Configuration...
sc stop SessionEnv.
sc config SessionEnv start= disabled.

echo Disabling Remote Desktop Services...
sc stop TermService.
sc config TermService start= disabled.

echo Disabling Remote Desktop Services UserMode Port Redirector...
sc stop UmRdpService.
sc config UmRdpService start= disabled.

echo Disabling Remote Procedure Call (RPC) Locator...
sc stop RpcLocator.
sc config RpcLocator start= disabled.

echo Disabling Remote Registry...
sc stop RemoteRegistry.
sc config RemoteRegistry start= disabled.

echo Disabling Retail Demo Service...
sc stop RetailDemo.
sc config RetailDemo start= disabled.

echo Disabling Routing and Remote Access...
sc stop RemoteAccess.
sc config RemoteAccess start= disabled.

echo Disabling Radio Management Service...
sc stop RmSvc.
sc config RmSvc start= disabled.

echo Disabling SNMP Trap...
sc stop SNMPTRAP.
sc config SNMPTRAP start= disabled.

echo Disabling Secondary Logon...
sc stop seclogon.
sc config seclogon start= disabled.

echo Disabling Security Center...
sc stop wscsvc.
sc config wscsvc start= disabled.

echo Disabling Security Accounts Manager...
sc stop SamSs.
sc config SamSs start= disabled.

echo Disabling Sensor Data Service...
sc stop SensorDataService.
sc config SensorDataService start= disabled.

echo Disabling Sensor Monitoring Service...
sc stop SensrSvc.
sc config SensrSvc start= disabled.

echo Disabling Sensor Service...
sc stop SensorService.
sc config SensorService start= disabled.

echo Disabling Server...
sc stop LanmanServer.
sc config LanmanServer start= disabled.

echo Disabling Shared PC Account Manager...
sc stop shpamsvc.
sc config shpamsvc start= disabled.

echo Disabling Shell Hardware Detection...
sc stop ShellHWDetection.
sc config ShellHWDetection start= disabled.

echo Disabling Smart Card...
sc stop SCardSvr.
sc config SCardSvr start= disabled.

echo Disabling Smart Card Device Enumeration Service...
sc stop ScDeviceEnum.
sc config ScDeviceEnum start= disabled.

echo Disabling Smart Card Removal Policy...
sc stop SCPolicySvc.
sc config SCPolicySvc start= disabled.

echo Disabling Spatial Data Service...
sc stop SharedRealitySvc.
sc config SharedRealitySvc start= disabled.

echo Disabling Storage Service...
sc stop StorSvc.
sc config StorSvc start= disabled.

echo Disabling Storage Tiers Management...
sc stop TieringEngineService.
sc config TieringEngineService start= disabled.

echo Disabling Superfetch (SysMain)...
sc stop SysMain.
sc config SysMain start= disabled.

echo Disabling System Guard Runtime Monitor Broker...
sc stop SgrmBroker.
sc config SgrmBroker start= disabled.

echo Disabling TCP/IP NetBIOS Helper...
sc stop lmhosts.
sc config lmhosts start= disabled.

echo Disabling Telephony...
sc stop TapiSrv.
sc config TapiSrv start= disabled.

echo Disabling Themes...
sc stop Themes.
sc config Themes start= disabled.

echo Disabling Tile Data model server...
sc stop tiledatamodelsvc.
sc config tiledatamodelsvc start= disabled.

echo Disabling Touch Keyboard and Handwriting Açık oturum Service...
sc stop TabletInputService.
sc config TabletInputService start= disabled.

echo Disabling Update Orchestrator Service...
sc stop UsoSvc.
sc config UsoSvc start= disabled.

echo Disabling User Experience Virtualization Service...
sc stop UevAgentService.
sc config UevAgentService start= disabled.

echo Disabling Volume Shadow Copy...
sc stop VSS.
sc config VSS start= disabled.

echo Disabling WalletService...
sc stop WalletService.
sc config WalletService start= disabled.

echo Disabling WMI Performance Adapter...
sc stop wmiApSrv.
sc config wmiApSrv start= disabled.

echo Disabling WWAN AutoConfig...
sc stop WwanSvc.
sc config WwanSvc start= disabled.

echo Disabling Web Account Manager...
sc stop TokenBroker.
sc config TokenBroker start= disabled.

echo Disabling WebClient...
sc stop WebClient.
sc config WebClient start= disabled.

echo Disabling Wi-Fi Direct Services Connection Manager Service...
sc stop WFDSConMgrSvc.
sc config WFDSConMgrSvc start= disabled.

echo Disabling Windows Backup...
sc stop SDRSVC.
sc config SDRSVC start= disabled.

echo Disabling Windows Biometric Service...
sc stop WbioSrvc.
sc config WbioSrvc start= disabled.

echo Disabling Windows Camera Frame Server...
sc stop FrameServer.
sc config FrameServer start= disabled.

echo Disabling Windows Connect Now - Config Registrar...
sc stop wcncsvc.
sc config wcncsvc start= disabled.

echo Disabling Windows Defender Advanced Threat Protection Service...
sc stop Sense.
sc config Sense start= disabled.

echo Disabling Windows Defender Antivirus Network Inspection Service...
sc stop WdNisSvc.
sc config WdNisSvc start= disabled.

echo Disabling Windows Defender Antivirus Service...
sc stop WinDefend.
sc config WinDefend start= disabled.

echo Disabling Windows Defender Security Center Service...
sc stop SecurityHealthService
sc config SecurityHealthService start= disabled.

echo Disabling Windows Encryption Provider Host Service...
sc stop WEPHOSTSVC.
sc config WEPHOSTSVC start= disabled.

echo Disabling Windows Error Reporting Service...
sc stop WerSvc.
sc config WerSvc start= disabled.

echo Disabling Windows Event Collector...
sc stop Wecsvc.
sc config Wecsvc start= disabled.

echo Disabling Windows Font Cache Service...
sc stop FontCache.
sc config FontCache start= disabled.

echo Disabling Windows Image Acquisition (WIA)...
sc stop StiSvc.
sc config StiSvc start= disabled.

echo Disabling Windows Insider Service...
sc stop wisvc.
sc config wisvc start= disabled.

echo Disabling Windows License Manager Service...
sc stop LicenseManager.
sc config LicenseManager start= disabled.

echo Disabling Windows Mobile Hotspot Service...
sc stop icssvc.
sc config icssvc start= disabled.

echo Disabling Windows Media Player Network Sharing Service...
sc stop WMPNetworkSvc.
sc config WMPNetworkSvc start= disabled.

echo Disabling Windows Presentation Foundation Font Cache 3.0.0.0...
sc stop FontCache3.0.0.0
sc config FontCache3.0.0.0 start= disabled.

echo Disabling Windows Push Notifications System Service...
sc stop WpnService.
sc config WpnService start= disabled.

echo Disabling Windows Perception Simulation Service...
sc stop perceptionsimulation.
sc config perceptionsimulation start= disabled.

echo Disabling Windows Perception Service...
sc stop spectrum.
sc config spectrum start= disabled.

echo Disabling Windows Remote Management (WS-Management)...
sc stop WinRM.
sc config WinRM start= disabled.

echo Disabling Windows Search...
sc stop WSearch.
sc config WSearch start= disabled.

echo Disabling Windows Security Service...
sc stop SecurityHealthService
sc config SecurityHealthService start= disabled.

echo Disabling Windows Time...
sc stop W32Time.
sc config W32Time start= disabled.

echo Disabling Windows Update...
sc stop wuauserv.
sc config wuauserv start= disabled.

echo Disabling Windows Update Medic Service...
sc stop WaaSMedicSvc.
sc config WaaSMedicSvc start= disabled.

echo Disabling Workstation...
sc stop LanmanWorkstation.
sc config LanmanWorkstation start= disabled.

echo Disabling Xbox Accessory Management Service...
sc stop XboxGipSvc.
sc config XboxGipSvc start= disabled.

echo Disabling Xbox Game Monitoring...
sc stop xbgm.
sc config xbgm start= disabled.

echo Disabling Xbox Live Auth Manager...
sc stop XblAuthManager.
sc config XblAuthManager start= disabled.

echo Disabling Xbox Live Game Save...
sc stop XblGameSave.
sc config XblGameSave start= disabled.

echo Disabling Xbox Live Networking Service...
sc stop XboxNetApiSvc.
sc config XboxNetApiSvc start= disabled.

echo #Disable - Bluetooth User Support Service_XXXXX.
REG ADD "HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesBluetoothUserService" /v Start /t REG_DWORD /d 00000004 /f

echo #Disable - Connected Devices Platform User Service_XXXXX.
REG ADD "HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesCDPUserSvc" /v Start /t REG_DWORD /d 00000004 /f

echo #Disable - CaptureService_XXXXX.
REG ADD "HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesCaptureService" /v Start /t REG_DWORD /d 00000004 /f

echo #Disable - ConsentUX_XXXXX.
REG ADD "HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesConsentUxUserSvc" /v Start /t REG_DWORD /d 00000004 /f

echo #Disable - Contact Data_XXXXX.
REG ADD "HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesPimIndexMaintenanceSvc" /v Start /t REG_DWORD /d 00000004 /f

echo #Disable - DevicePicker_XXXXX.
REG ADD "HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesDevicePickerUserSvc" /v Start /t REG_DWORD /d 00000004 /f

echo #Disable - DevicesFlow_XXXXX.
REG ADD "HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesDevicesFlowUserSvc" /v Start /t REG_DWORD /d 00000004 /f

echo #Disable - GameDVR and Broadcast User Service_XXXXX.
REG ADD "HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesBcastDVRUserService" /v Start /t REG_DWORD /d 00000004 /f

echo #Disable - MessagingService_XXXXX
REG ADD "HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesMessagingService" /v Start /t REG_DWORD /d 00000004 /f

echo #Disable - PrintWorkflow_XXXXX.
REG ADD "HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesPrintWorkflowUserSvc" /v Start /t REG_DWORD /d 00000004 /f

echo #Disable - Sync Host_XXXXX.
REG ADD "HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetservicesOneSyncSvc" /v Start /t REG_DWORD /d 00000004 /f

echo #Disable - User Data Access_XXXXX.
REG ADD "HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesUserDataSvc" /v Start /t REG_DWORD /d 00000004 /f

echo #Disable - User Data Storage_XXXXX.
REG ADD "HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesUnistoreSvc" /v Start /t REG_DWORD /d 00000004 /f

echo #Disable - Windows Push Notifications User Service_XXXXX.
REG ADD "HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMControlSet001ServicesWpnUserService" /v Start /t REG_DWORD /d 00000004 /f

BAT dosyası içinde birçok hizmeti kapattığı için sorun olabilir, size tavsiyem söylediğim şeklinde eliniz ile kendiniz yapın. BAT dosyasını ve manuel olarak kendiniz yapmak İstemezseniz Easy Service Optimizer diye bir program var, arayüzü oldukça kolay. Tüm hizmetleri kapatırsanız gene sorun çıkabilir. Bilgili bir halde kullanın.

Hizmetleri manuel olarak durdururken erişim engeli yada değişik bir hata alırsanız bu rehberi deneyebilirsiniz.