IPhone telefon dolandırıcılığı | Technopat Sosyal

Ilk olarak slm. Şimdi size başımdan geçen ve iPhone alacaklara iyi mi alması icap ettiğini anlatmaya çalışacağın.

iPhone 14 Pro Max, 15 serisine nazaran daha erken çıkmış olduğu için, şu an ortalık düzmece telefon kaynıyor. Bilhassa yurt dışı cihazlarının maalesef büyük birçoğunluğu çakma yada içine fayans vb. Ağırlık koyularak satılıyor. Bana A2896 model numaralı telefon lazımdı. Tüm tanıdıklarıma sormuş oldum, soruşturdum bulamadım. Bir tane buldum sadece ikinci el içime sinmediği için geri verdim. (Irak sınırına yakın olduğum için telefon bulmam fazlaca rahat. Sadece ben belli bir model numarası istediğim için zor bulunuyor.) Tanıdıklarımda bulamayınca tiksine tiksine telefonculara haber verdim. Bir tane bulduklarında bana söyleyeceklerdi. Aradan ortalama 5 gün geçti bir dükkan bulduğunu söylemiş oldu. Dostum ve bir aile bireyimle gittim. Dükkana, telefonu satan şahıs getirdi. Derhal insanın gözünün önünde açtım telefonu, bir de ne göreyim. Kutunun şarj kablosu koyulan bölümünde sayı var. Üç tane 6 yazıyor. Dedim ki bu ne ilgi şimdi, bir şey olmaz diye geçiştirdi dükkan sahibi. Her her neyse telefonun kurulumunu yapar yapmaz ayarlara girdim ve model numarasının benim model numaramla alakası yoktu. Çok açık ki telefon ya sahteydi, ya da değişik bir şey yapmışlar.

Dükkan sahibi elinde 256 GB bulunduğunu söylemiş oldu. Kendisinden istedim. 15 dakika sonrasında telefon geldi. Yeniden kurdum kutunun içinde bu sefer üç tane 5 rakamı ve seri numarası gene öteki telefonla aynı. Almama kararımı orada aldım. Aile bireyim insanın utangaç bulunduğunu söylemiş oldu. Ben de “umurumda değil ben o adamdan telefon almam” diyerek umursamadım. Gene ısrarla gelmemi istediği için gittim. Ben gittiğimde kutunun açma etiketini çakmak yardımıyla sökmüş.

Ben görmedim, aile bireyim onu gördükten sonrasında bana tam hak verdi. Ben ve dostum gittik. Telefon kutusunu açtık. Şaşkınlıklar olsun kutu içinde yazı yok. Sadece telefonun şarj soketi kirliydi. Bunu belirttiğimde fazlaca takıntılısın cevabı aldım. Şimdi azıcık mantıklı düşünelim sıfır bir telefon alıyorsunuz ve şarj soketinin kirli bulunduğunu görüyorsunuz. Bu durum takıntılık değil satıcının yapmış olduğu bir oyundur. Her her neyse ben gelmeden e-Devlet’ten sorgulamış. Bana açmış olduğu sekmeyi gösterdi. Ha bir de telefonu getiren kişi. Öteki 2 telefonun düzmece bulunduğunu, kendi telefonunun kutusuyla karşılaştırdı. Dedim tamam bir bakalım. Açtık model no falan tutuyor. Sorun gözükmüyor. Adam hala bana bakıyor takıntılı olduğumu düşünüyor. Birazcık inceledikten sonrasında tahmşn edin ne gördük? Pil sağlığı 98 idi. Evet sözde sıfır ve öteki telefonla karşılaştırdığı telefon sıfır değildi. Hatta düzmece bile olabilir.

O sebeple telefon yada herhangi bir şey alırken dikkat edin. Devamlı şüpheci olun çevrenizi dinlemeyin. Tüm olayların fena taraflarını düşünün ki sizin açınızdan bir çok probleminin cevabı açığa çıksın. Ek olarak hiçbir şey için acil etmeyin. Nasip değilse nasip değil. Bir ihtimal daha fena şeyler olabilirdi.
Benden bu kadar eklemek istediğiniz bir şey var ise yazabilirsiniz.