Çözüm: Windows 10 siyah ekran sorunu

siyah ekran hatasının 2 türü vardır:

1. Explorer çökmesi = Windows açılırken Explorer açılmayı reddeder ve siyah ekranda kalırsınız, eğer imleci görüyorsanız bu tür siyah ekran hatası görüyorsunuzdur.

Çözüm: CTRL + Shift + ESC tuşlarına basarak vazife yöneticisini açın, ve yeni vazife oluştur kısmına “Explorer” yazın. Sonrasında masaüstü gelecektir.
Windows tuşu + r basarak ve CMD yazarak komut istemini açın. Buraya SFC /scannow yazın. İşlem bittiğinde DISM.exe /Online /cleanup-ımage /checkhealth komutunu ve peşinden Dism.exe /Online /cleanup-ımage /restorehealth komutunu yazıp Enter’a basın.
Sisteminizi tekrardan başlatarak aynı adımları tekrarlayın ve bunu 3 kere yapın, hala problem çözülmediyse Explorer’ı açıp Shift’e basılı tutarak tekrardan başlat tuşuna basın ve bu bölümde problem gider kısımından startup Repair’i seçin. İşlem tamamlandığında probleminin çözülüp çözülmediğini deneyin.
Eğer hala çözülmediyse gene aynı moda girip bu sefer problem gider kısmında komut istemini açıp bu kısma chkdsk /r C: Komutunu yazın.
Not: Eğer sistemi diskinizin harfi değişikse C: Yerine sistem diskinizin harfini yazın.

İşlemler bittiğinde gene deneyin. Virus taraması yapın, hala çözülmediyse Windows’u uyandırmayı deneyin. Boş ekrandayken Windows + CTRL + Shift + b basın, hiçbir şey eğer olmazsa sesi aç yada kapat düğmelerine basın, hiçbir şey görmüyorsanız:
Görüntü bağdaştırıcınızı eski sürüme döndürün (eğer yakın bir zamanda güncelleme yaptıysanız) tüm bunlar ile çözülmediyse 3. parti tema patchler’larını unpatchleyin (eğer yaptıysanız)
Yukarıdaki hiçbir şey destek olmadıysa bir kurulum USB’si ile Windows’u tekrardan yükleyin.

2. siyah ekran = Windows daha giriş yapılmadan ilkin hiçbir şey göstermez ve öylece orada kalırsınız. Eğer imleç yok ise ve daha giriş yapmadan ilkin siyah ekran hatası alıyorsanız bu tür siyah ekran hatası alıyorsunuzdur.

Çözüm: Monitörünüzün açık olduğundan güvenli olun. Vdeo kablosunu çıkarıp takının, laptopunuzun AC kablosunu çıkarın. Bozuk kablo olmadığından güvenli olun. Windows ile p tuşunda basın ve değişik bir ekrana geçmeyi deneyin.
3. parti virüsten koruma yazılımlarını kaldırın. Eğer problem hala çözülmediyse kim bilir bir düzmece antivirüs (Rogue) kapmış olabilirsiniz.
Clean Boot yapın, güvenli Mod’a girin. Son iyi konfigürasyon ile bilgisayarı çalıştırın.
Eğer problemler buradaki çözümler ile çözülmediyse Windows’u tekrardan yükleyin.

Eğer destek oldu ise beğenmeyi ihmal etmeyin :)